Monoray Konveyör Sistemleri

Boya tesislerinde, elektrostatik toz boya ya da yaş boya ile boyanacak parçaların sürekli olarak tek ray üzerinden ilerlediği konveyör sistemleridir. Havai ve yer konveyörleri olarak iki şekilde uygulama bulmaktadır.

WEBB TİPİ HAVAİ KONVEYÖR HATLARI

Sağlamlığının yanı sıra basit yapıda olması ve az bakım gerektirmesi nedeniyle tercih edilen konveyör sistemleridir. Zincir üzerine monte edilen troleylerin, NPI profili ray üzerinde ilerleyerek asılan yükleri taşıması prensibiyle çalışır. Zincirler yapılarından dolayı, X ve Y eksenlerindeki yatay hareketlerinin yanı sıra Z ekseni üzerindeki düşey hareketlere de müsaittir.

Yan bakla, orta bakla ve pim olmak üzere, yüksek karbonlu çelikten sıcak dövme yöntemiyle imal edilmiş 3 parçadan oluşur. Zincir baklaları birbirlerine geçme olarak bağlandığından montajı ve sökülmesi oldukça kolaydır. Troleyler, aralarına taşıyıcı lamaların bağlandığı ve üzerlerine rulmanların monte edildiği birbirine simetrik 2 gövdeden oluşur. Rulmanlar, 200˚C sıcaklıkta çalışabilecek yapıda C3 boşluklu özel tip konveyör rulmanıdır. Gövdelerse, yüksek karbonlu çelikten sıcak dövme yöntemiyle imal edilmiştir.

KARDAN TİPİ HAVAİ KONVEYÖR HATLARI

Otomatik ve sessiz çalışan monoray konveyör sistemidir. Kardan konveyörlerin X Y ve Z eksenlerinde hareket özelliği diğer konveyör tiplerine göre avantaj sağlar.

Tahrik istasyonu katerpillar tipinde imal edilmektedir. Redüktör sessiz ve titreşimsiz bir hareket sağlar. Acil durumlarda 5-10 dakika kısa süreli ters çalıştırılabilme özelliğine sahiptir. Tahrik istasyonu üzerinde bulunan tork limiter, konveyörün sıkışma durumunda devreyi kesmesiyle tahrik motorunun zarar görmesini önlemektedir.

Kardan konveyörde yağlama otomatik olarak yapılmaktadır. Pnömatik valflerle kumanda edilen yağlama sisteminde, yağlama rayından geçen rulmanlara nozullarla yağ püskürtülür. Nozulların yönü, püskürtülecek yağ miktarı ve rulmanlara olan mesafesi gerektiğinde ayarlanabilir. Yağlama sistemi panodan kumandalıdır ve istenildiğinde açılıp kapatılabilir.

Konveyör rayları sacdan özel bükümlü ve kapalı tipte imal edilmiş, birbirine flanşlar vasıtası ile cıvata somun bağlantılı montaj edilmiştir. Zincir malzemesi evsaflı çelik malzemeden imal edilmiş ve ısıl işlemden geçirilmiştir. Bu yüzden aşınma ve uzama gibi problemler minimum düzeydedir. Rulmanlar yüksek sıcaklığa dayanıklı C3 boşluklu rulmandır.