Elektrostatik Toz Boya Pişirme Fırınları

Toz boya kabinlerinde malzemeye uygulanan elektrostatik toz boyaların, genellikle 200°C civarındaki sıcaklıkta 10 dakika sürede kürlenmesini sağlayan fırın sistemleridir. Toz boya pişirme fırınları, firmamız mühendislik departmanı tarafından her projeye özel olarak, içinde pişirilecek toz boyalı ürünün geometrisi, ölçüleri, ürün miktarı ve ağırlığı gözetilerek tasarlanıp imal edilmektedir.

Toz boya fırınlarının ısıtılmasında yakıt olarak sıvı veya gaz yakıt ile elektrik enerjisi kullanılmaktadır. 

Elektrostatik toz boya ile boyanmış ürünlerin fırın içerisine manuel, yarı otomatik ve otomatik olarak sürülmesine bağlı olarak fırınlar box tip arabalı, eksenel palet konveyörlü ya da tünel fırın olarak isimlendirilmektedir.

TÜNEL TİPİ TOZ BOYA FIRINLARI

Tünel tipi boya fırınları kendi içerisinde konveyörün ilerleme şekline bağlı olarak L, U, S ya da M tipinde isimlendirilmektedir. Giriş-çıkış kapıları açıktır ve toz boyalı malzemeler konveyöre asılı olarak ilerlerken işlem görür. Kapılarda hava perdeleme sistemi sayesinde fırından ortama ısı kaybı minimum düzeyde tutulmaktadır. Tünel fırınlar, kontinü otomatik toz boya sistemlerinde tercih edilmektedir.

EKSENEL PALET TİPİ ÜSTTEN KONVEYÖRLÜ TOZ BOYA FIRINLARI

Üstten konveyörlü fırınlar iki kapılı olarak tasarlanmış olup, üstünde eksenel palet tipte çalışan konveyör bulunmaktadır. Bu fırınlarda tek yönde 3 istasyon şeklinde çalışılmaktadır. Yarı otomatik boya fırınlarıdır ve daha çok ağır parçaların boyanması için uygundur.

BOX TİPİ TOZ BOYA FIRINLARI

Box fırınlar, tek taraftan ya da iki taraftan kapılı olarak tasarlandığı, malzemenin kapıdan manuel olarak sürülen, arabalı ya da askılı konveyör şeklinde imalatı yapılmaktadır. Tamamen manuel ya da bara aktarmalı toz boyama sistemlerinde tercih edilmektedir.