Yaş Boya Kabinleri

Yaş boyanacak ürünlerin içinde boyandığı kapalı oda tipinde ya da açık tipte imal edilmiş boyahane kabin sistemleridir. Elektrostatik toz boyamaya uygun olmayan plastik ve ahşap ile yüksek sıcaklığa çıkarılması uygun olmayan kompozit türü malzemeler ile büyük ebatlı veya ağır metal ya da demir dışı parçalar yaş boyanabilmektedir.

VOGA yaş boya kabinleri, su bazlı ya da solvent bazlı boya kullanımına uygundur. Filtrasyon sisteminin sulu ya da kuru filtreli oluşu ile isimlendirilmektedir.

SU PERDELİ YAŞ BOYA KABİNLERİ

Sulu sistem kabinlerde, su devir daim edilerek su perdesi oluşturulmak suretiyle filtrasyon sağlanmaktadır. Kabinin su havuzunda bulunan su, pompa ile kapalı devre devir daim edilir. Yaş boya kabininin çıkışında bulunan emme fanının yarattığı hava akımıyla hareket eden "overspray" boya tanecikleri ilk olarak su perdesinde filtre edilmekte, devamında su perdesi arkasındaki yıkama sisteminden ve hava kırıcı setlerden geçerek burada tutularak dış ortama çıkması önlenmektedir.

KURU FİLTRELİ YAŞ BOYA KABİNLERİ

Kuru filtreli tip boyama kabinlerinde su yerine elyaf veya karton filtre elemanı bulunmakta ve boya tanecikleri burada filtre edilmektedir. Kabinde 3 kademe filtre bulunnmaktadır, yaş boya filtre elemanı kaset şeklinde olduğundan değişimi çok kolay olmaktadır.

Kuru tip filtreli yaş boya kabinleri suyu kirletmediği ve atık oluşturmadığı için su perdeli kabinlere göre çok daha daha çevreci bir alternatiftir. Ayrıca maliyet olarak da çok daha ucuzdur.